tto
28 آذر 1401 - 21:28

تداوم خشکسالی سبب ازدیاد جمعیت جوندگان شده است

اردبیل - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استمرار شرایط خشکسالی در سطح استان شرایط مساعدی برای فعالیت‌های تغذیه‌ای و ازیاد جمعیت جوندگان مضر شده است.

نادر تقی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: در برخی از مناطق و مزارع کشاورزی استان اردبیل خسارت بالای آفت قابل مشاهده است.

وی با هشدار به زارعین و کشاورزان استان اردبیل خاطرنشان کرد: لازم است زارعان به صورت مستمر و روزانه از مزارع و باغات خود بازدید کرده و در صورت مشاهده فعالیت و خسارت این آفت با مراجعه فوری به مدیریت‌ها و مراکز خدمات جهاد کشاورزی نسبت به انجام عملیات طعمه گذاری مطابق توصیه کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به اینکه خشکسالی و حوادث غیرمترقبه تا شهریورماه سال‌جاری بیش از ۵۶ هزار میلیارد ریال به محصولات کشاورزی اردبیل خسارت وارد کرده است، تصریح کرد: بخش کشاورزی به دلیل وابستگی به شرایط آب و هوایی، بیشترین آسیب را از تغییرات اقلیمی می‌بیند.

تقی زاده گفت: انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش عوامل خسارت انواع مخاطرات در بخش کشاورزی از ضروریات بوده و باید جدی گرفته شود و برای کاهش مخاطرات باید اقدامات لازم عملیاتی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: تضمین بهره‌وری و کاهش نگرانی جامعه هدف یعنی بهره‌برداران حوزه کشاورزی از مخاطرات طبیعی از انتظارات منطقی است که مسئولان اجرایی باید تدابیر لازم را در این خصوص بیاندیشند.

تقی‌زاده ادامه داد: پایش به هنگام مخاطرات جوی و اعلام هشدار به موقع، اقدامات پیشگیرانه در خصوص سرمازدگی، یخبندان، سیل، زلزله و انواع آفات و بیماری‌ها از جمله راهکارهای پیشگیرانه می‌تواند باشد.

وی بیمه محصولات کشاورزی را یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای جبران خسارت ناشی از مخاطرات طبیعی عنوان کرد و گفت: اقداماتی مانند رعایت الگوی کشت، توسعه گلخانه‌ها، اجرای کشاورزی حفاظتی‌، اجرای سیستم آبیاری نوین‌، اصلاح خطوط انتقال آب و کاشت محصولاتی که نیاز آبی کم دارند از جمله اقدامات مقابله با تنش خشکی در بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استمرار شرایط خشکسالی در سطح استان شرایط مساعدی برای فعالیت‌های تغذیه‌ای و ازیاد جمعیت جوندگان مضر و موذی به ویژه موش شده است که در این باره هشدارهای لازم به کشاورزان و زارعین داده شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 920750