tto
11 مرداد 1401 - 15:32

محتکران و غارتگران بیت المال را نمی توان مسلمان نامید

عالی با بیان اینکه پیوندی که در میان مؤمنان است پیوندی واقعی و تکوینی بوده و پیوند قراردادی نیست، گفت: اگر کسی از ناراحتی انسان مؤمن غمگین نشود معلوم است که ایمان این فرد دچار ضعف است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مسعود عالی در مراسمی که به مناسبت دهه اول ماه محرم در هیأت آئین حسینی مجتمع امام رضا (ع) برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: از بیانات اهل بیت چنین برداشت می‌شود پیوندی که در میان مؤمنان است پیوندی واقعی و تکوینی است و پیوند قراردادی نیست.

خبرنگار مهرع)وی افزود: برای مثال پیوند مؤمنان همانند پیوند سلول‌های یک بدن است که همگی در خدمت یک روح هستند اگر برای عضوی از بدن اتفاقی رخ دهد دیگر اعضا نیز درگیر شده و رنج می کشند؛ بنابراین روح ایمان و ولایت در وجود همه مؤمنان وجود دارد و همه در خدمت آن ولایت هستند.

میکشندعالی با بیان اینکه ولایت اهل بیت و ایمان به خداوند متعال در وجود همه مؤمنان هست، تصریح کرد: برای همین پیوند انسان‌های مؤمن یکی است. در اصول کافی آمده جابر بن یزید جعفی خدمت امام باقر رسید و گفت من گاهی اوقات دلم عجیب می‌گیرد و علت آن را نمی دانم حضرت فرمودند خداوند متعال مؤمنان را از گل بهشت خلق و از نسیم روح خودش در آن دمید برای همین مؤمنان با هم برادر هستند و این برادر تنی است. از این رو اگر یکی از مؤمنان دچار حزن و اندوه شود دیگر مؤمنان محزون و اندوهگین می‌شوند.

جعفینمیدانمدمیداین کارشناس مذهبی ادامه داد: مرحوم دولابی می‌گفت وقتی دلتان گرفت بروید و مؤمنی را خوشحال کنید روایت است اگر کسی غمی را از مؤمن رفع کند و او را شاد سازد خودش نیز شاد می‌شود؛ استغفار برای مؤمنان نیز باعث می‌شود انسان شاد شود. حتی گفته شده اگر انسان حیوانی را شاد کند این عمل باعث شادی خودش می‌شود حال شادی یک مؤمن چقدر نشاط آور خواهد بود. البته این سخن ربطی به اجرای طرح جمع آوری سگ‌ها ولگرد ندارد.

آورآوریعالی گفت: اگر کسی از ناراحتی انسان مؤمن غمگین نشود معلوم است که ایمان این فرد دچار ضعف است و باید ایمان خود را تقویت کند. بنابراین اگر با درد مؤمنان درد نداریم یک محک است تا ایمان خود را ارزیابی کنیم. اگر خاندان عصمت و طهارت به مدت سه شب غذای خود را به فقیر می‌بخشند و گرسنه می‌مانند به خاطر آن است که درد دیگران را درد خود می‌دانند و نمی‌توانند دیگری را در رنج و مشقت ببینند. امروز با توجه به فشار اقتصادی که در کشور وجود دارد افرادی که دستشان به جایی می‌رسد و دست به چپاول و غارت بیت المال و یا احتکار داروهای مورد نیاز مردم می‌زنند نام این افراد را نمی‌توان مسلمان گذاشت.

المالوی با بیان اینکه مؤمن خود را شبیه اهل بیت می‌کند، اظهار داشت: مؤمن با ناراحتی اهل بیت ناراحت و با خوشحالی آن بزرگواران خشنود می‌شود. امام صادق فرمودند مؤمنان نسبت به هم هفت حق دارند که کمترین آن این است که انسان مؤمن هر آنچه برای خود می‌پسندد برای برادر مؤمن خود نیز بپسندد و هر چه را که برای خود نمی‌پسندد برای دیگری هم نپسندد.

این کارشناس مذهبی در پایان خاطرنشان کرد: روزی یک کشاورز اهوازی نزد امام صادق رفت و گفت مالیات امسال من به قدری افزایش یافته که قادر به پرداخت آن نیستم نامه‌ای برای حاکم شهر که از شیعیان شما است بنویسید تا این مساله را ارزیابی و بررسی کند. حضرت نامه‌ای به حاکم اهواز می‌نویسند و در آن نامه چنین بیان می‌کنند برادر دینی خود را خوشحال کن تا خدا تو را خوشحال کند.

وی افزود: آن کشاورز نامه را به حاکم می‌دهد و حاکم اهواز نامه را می‌خواند و مالیات آن کشاورز را می بخشد و هدایایی نیز به آن تقدیم می‌کند. همچنین به کشاورز می‌گوید هر زمان کاری داشتی به خودم مراجعه کن. امام صادق فرمودند در خوشحال ساختن مؤمن، قبل از آن که شخص خرسند شود خداوند و رسول الهی خوشحال می‌شوند.

میبخشد

منبع: مهر
شناسه خبر: 519572