tto
04 بهمن 1401 - 21:46

رایزنی‌های دیپلماتیک امیرعبداللهیان در ازبکستان

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در حاشیه اجلاس اکو با همتایان آذربایجانی، تاجیکستانی و دبیرکل دی هشت دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در اجلاس اکو به تاشکند پایتخت ازبکستان سفر کرده، دیدار و گفتگوهای دیپلماتیکی را با مقامات سایر کشور‌ها داشت.

تاکید امیرعبداللهیان بر حفط تمامیت ارضی کشورهای منطقه در دیدار با همتای آذربایجانی

حسین امیرعبداللهیان عصر امروز (سه شنبه) با «جیحون بایراموف»، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان دیدار نمود. در این ملاقات راه های گسترش مناسبات دوستانه دو کشور بررسی شد.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به جایگاه جمهوری آذربایجان در حوزه همسایگی و اولویت این حوزه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تحولات قفقاز جنوبی، آزادی اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان و توافقنامه آتش بس مربوط به آن، پنجره ها و فرصت های جدیدی را برای ثبات و همگرایی در منطقه گشوده است. حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه برای ما مهم است و جمهوری اسلامی ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده و خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر ظرفیت های زیاد موجود برای گسترش روابط دو کشور، به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری، ابراز امیدواری کرد با تدوین برنامه ای ملموس و اراده ای جدی، مناسبات تجاری میان ایران و جمهوری آذربایجان افزایش یابد.

وی افزود: صلح و ثبات در قفقاز نیز فرصت های بهتری را برای تقویت کریدور شمال-جنوب و رشد تجارت در منطقه ایجاد می‌کند. ما علاقمند و آماده برای استفاده از ظرفیت‌های فنی و مهندسی خودمان برای حضور در پروژه‌های جمهوری آذربایجان از جمله در مناطق آزاد شده هستیم.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این ملاقات اظهار داشت: روابط دوستانه دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و در این چارچوب تبادل دیدارها همواره موثر بوده است. لذا در سال جدید (میلادی) لازم است به این دیدارها سرعت دهیم. وی افزود حمل و نقل سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان چارچوب خوبی برای توسعه همکاری های منطقه ای است. به علاوه مشورتهای سیاسی میان دو وزارت امور خارجه کمک موثری در گسترش هر چه بیشتر مناسبات دارد.

وزرا ضمن تاکید بر اهمیت دیدارهای مقامات عالی دو کشو‌،  توافق نمودند و در سال جدید میلادی نیز تبادل دیدارهای فعالانه ادامه یافته و به ویژه سفرهای متقابل وزرای امور خارجه و روسای کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در آینده ای نزدیک انجام شود. همچنین در خصوص تحولات منطقه ای بهره گیری از فرصت و ظرفیت چارچوب  3+3 به منظور حل و فصل موضوعات منطقه ای توسط کشورهای منطقه و جلوگیری از دخالت  بازیگران خارجی در امور آن گفتگو به عمل آمد.

حسین امیرعبداللهیان , کشور " ازبکستان" , کشور تاجیکستان , کشور جمهوری آذربایجان ,

دیدار با دبیر کل دی هشت

امیرعبداللهیان همچنین در دیدار «ایساکا امام» دبیر کل دی هشت با وی، سازمان دی هشت را یک ساز و کار مفید منطقه ای توصیف  کرد. در این دیدار که در حاشیه برگزاری اجلاس شورای وزیران سازمان همکاری منطقه ای در تاشکند صورت پذیرفت، دبیر کل سازمان دی هشت گزارشی از عملکرد این سازمان ارایه کرد و ضمن اشاره به نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در تحولات و تعاملات درون سازمانی خواستار برگزاری نشست وزرای انرژی کشورهای عضو دی هشت شد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشکر از گزارش ارائه شده، اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران از فعالیت ها و همکاری های بالفعل و بالقوه این سازمان به طور کامل حمایت خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان , کشور " ازبکستان" , کشور تاجیکستان , کشور جمهوری آذربایجان ,

تاکید امیرعبداللهیان بر مشترکات گسترده فرهنگی با تاجیکستان

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با آقای «سراج الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان دیدار و پیرامون راه های گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و تحولات بین المللی مورد علاقه مشترک گفتگو و تبادل نظر نمود.

در این ملاقات وزیر امور خارجه کشورمان مشترکات گسترده فرهنگی میان مردم دو کشور ایران و تاجیکستان را اساسی ترین زمینه تحکیم پیوندها و بستر مستحکم گسترش روابط دو کشور در تمامی زمینه ها توصیف کرد و از توسعه مناسبات به ویژه در زمینه‌های فرهنگی ابراز خرسندی نمود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد زمینه های فراوان همکاری های دوجانبه باید توسعه و تعمیق یابد. مناسبات اقتصادی در حال توسعه میان دو کشور با توجه به ظرفیت های موجود،قابل ارتقا به سطوح بالا و رسیدن به نقطه مطلوب را دارا می‌باشد.

امیرعبداللهیان صدور خدمات فنی و مهندسی، سرمایه گذاری های شرکت های ایرانی در زمینه تاسیس شرکت‌های مشترک تولیدی در مناطق آزاد تاجیکستان و همکاری شرکت های دانش بنیان با تاجیکستان در خصوص انتقال فناوری، ظرفیت های ترانزیتی و همکاری در عرصه انرژی را از جمله بسترهای گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی برشمرد.

حسین امیرعبداللهیان , کشور " ازبکستان" , کشور تاجیکستان , کشور جمهوری آذربایجان ,

وزیر امور خارجه تاجیکستان نیز در این دیدار نسبت به گسترش چشم انداز روابط دو کشور ابراز خرسندی کرد و مناسبات دو کشور را در سطح عالی ارزیابی نمود. وی افزود سفرهای متقابل مقامات عالی دو کشور به مناسبات دوجانبه قوت بیشتری بخشیده است و در این راستا ابراز امیدواری نمود سفر رئیس جمهور کشورمان به تاجیکستان، در سال جاری میلادی انجام پذیرد.

سراج الدین مهرالدین تاکید نمود همکاری های دو کشور به تحکیم صلح و ثبات در منطقه کمک می کند و دو کشور همکاری های مفید و موثری در چارچوب سازمان های منطقه ای و مجامع بین‌المللی دارند و مواضع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان در مقابله با تهدیدهای امنیتی همچون تروریزم، قاچاق مواد مخدر و سایر جرایم سازمان یافته و موضوعات منطقه ای مواضع مشترک است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996084