tto
17 بهمن 1401 - 22:06

۱۳ نفر از زندانیان یزد از قصاص نفس رهایی یافتند

یزد- رئیس کل دادگستری استان یزد از رهایی ۱۳ زندانی که حکم قصاص نفس برای آنها صادر شده بود، خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامعلی دهشیری، دوشنبه شب در مراسم جشن آزادی ۱۳ زندانی رها شده از قصاص نفس و تجلیل از خیران و خانواده های ولی دم اظهار داشت: گذشت رضایتمندانه اولیای دم، به ۱۳ نفر جان تازه و حیات مجدد بخشید.

وی با بیان اینکه این اقدام اولیای دم، مظهر مردانگی و بخشندگی است، افزود: ایده آزادی این زندانیان قصاص نفس، از خیران نشأت گرفت و برای نخستین بار در کشور این بخشش مردانه موجب حیات مجدد آنها شد.

دهشیری افزود: محکومان قصاصی که امشب آزاد شدند، بر اثر هیجانات مرتکب قتل شدند و در یک اقدام نابخردانه و در یک جنون آنی مرتکب قتل شدند.

وی با تاکید بر اینکه باید در همه مواقع خشم خود را کنترل کنیم تا اتفاقات ناخوشایند رخ ندهد، عنوان کرد: افرادی که امشب آزاد شدند جنبه عمومی جرم در مورد آنها اجرا می شود.

رئیس کل دادگستری استان یزد اظهار داشت: این افراد طبق قانون باید سه تا ۱۰ سال در زندان بسر ببرند.

دهشیری با بیان اینکه افراد محکوم به قصاص نفس هر روز طناب دار را می بینند، ادامه داد: به همت مسئولان، مدیران، خیران شورای صلح و سازش و ستاد دیه و از همه مهمتر با گذشت اولیای دم، زمینه آزادی این افراد فراهم کردند.

وی با بیان اینکه اولیای دم می توانستند قصاص کنند اما گذشت کردند، گفت: اولیای دم می توانستند در سه حالت بدی را بدتر جواب دهند یا نسبت به بدی، بدی جواب دهند و یا بدی با خوبی جواب دهند که راه سوم انتخاب کردند.

در این مراسم از خیران، اولیای دم و دست اندرکاران شورای حل اختلاف و ستاد دیه استان یزد تجلیل شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1023512