tto
09 دی 1401 - 10:24

گفت‌وگوی تلفنی مقامات ارشد ازبکستان و ترکمنستان

رئیس جمهور ازبکستان و رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان در گفت‌وگوی تلفنی تعمیق بیش از پیش روابط دوستی، اعتماد، حسن همجواری و شراکت راهبردی دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «قربان‌قلی بردی‌محمداف» رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان در گفت‌وگوی تلفنی مسایل روز تعمیق بیش از پیش روابط دوستی، اعتماد، حسن همجواری و شراکت راهبردی دو کشور را بررسی کردند.

رئیس جمهور ازبکستان در ابتدای این گفت‌وگوی تلفنی سلام صمیمانه و بهترین آرزوهای خود را به «سردار بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان ابلاغ کرد.

در این گفت‌وگوی تلفنی برای اجرای عملی توافقات در سطح عالی به دست آمده در چارچوب سفر رسمی رئیس جمهور ترکمنستان به ازبکستان در تاریخ 14 و 15 ژوئیه و سفر رسمی رئیس جمهور ازبکستان به ترکمنستان در تاریخ 20 و21 اکتبر سال جاری میلادی و همچنین دیدارهای برگزار شده در چارچوب سازمان های چندجانبه توجه خاص مبذول شد.

طرفین با رضایتمندی بر تشدید قابل ملاحظه ای همکاری های متقابل در تمام زمینه های اولویت دار تاکید کردند.

به گفته مقامامت ارشد دو کشور هم اکنون مبادلات بازرزگانی افزایش یافته، پروژه های مشترک تعاونی در زمینه های صنعت و انرژی اجرا می شود.

همچنین تاکید شد که گفت‌وگوی های بین پارلمانی از جمله در منطقه آسیای مرکزی به سطح جدیدی رسیده است.

در پایان این گفت‌وگو رئیس جمهور ازبکستان و رئیس مجلس خلق مصلحتی ترکمنستان ضمن تبریک صمیمانه سال نو، برای دو ملت برادر آرزوی رفاه، صلح و شکوفایی کردند.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و ترکمنستان در سال 2021 میلادی در سطح 881 میلیون و 900 هزار دلار قرار گرفته است که نسبت به سال 2020 میلادی 61 درصد بیشتر می باشد.

هم اکنون در ازبکستان 160 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران ترکمنی در زمینه های مختلف فعالیت می کنند.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه، ترکمنستان استقلال ازبکستان را در تاریخ 7 ژانویه  سال 1993 میلادی به رسمیت شناخته و در همین تاریخ سال 1993 میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.  

پایان پیام/.

منبع: فارس
شناسه خبر: 943352