tto
16 مرداد 1401 - 19:43

اینها کفش‌ها را سیاه می‌کنند تا روسفید باشند+ فیلم

کربلا- ایرنا- زائران کربلا، در ایام عاشورایی، فقط زائر نیستند. آنها، کسانی اند که علاوه بر زیارت و به جا آوردن مناسک پرشور عاشورا، در پی ثواب جستن از خدمت به زائران حسینی نیز هستند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به کربلای معلی، اغلب خدمتگزاران به زائران حسینی، در موکب ها و هیئت ها، دست به کاری می زنند و خدمتی می رسانند. اما در این میان، زائرانی هستند که شغل های خاص تری را برای خدمت، برعهده می گیرند. برخی از اینان، کفش های زائران را واکس می زنند تا ثواب بیشتری از حضورشان در مراسم عاشورا و محرم ببرند.

در منطقه بین الحرمین، گروهی از عاشقان حسینی، به صورت ردیفی کنار یکدیگر نشستند و کفش های زائران را واکس می زنند. برای آنکه زائران مناقضی برای واکس، کم ترین زمان را به انتظار بنشینند، این گروه، هر یک، بخشی از کار واکس را برعهده می گیرد.

اولی، با دستمال، کفش را تمیز می کند. دومی، با فرچه، کفش را به واکس آغشته می کند. سومی با فرچه مخصوص، کفش را واکسی می کند. چهارمی هم آن را برق می اندازد. پنجمی هم به زائر کمک می کند تا کفش را به پا کند.

این گروه، علاقه ای به شناخته شدن و دیده شدن ندارند و تلاش می کنند به صورت گمنام فعالیت کنند. اما کار و خدمت شان، زبانزد زائران است. می گویند، خدمت به زائران امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) اجر بالایی دارد و در پاک شدن گناهان شان، و شفاعت توسط اهل بیت (ع) تاثیری به سزا. می گویند که کفش های زائران را سیاه می کنند تا شاید در برابر امام شان، روسفید باشند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 546934