tto
22 مرداد 1401 - 15:44

مرز سومار برای تردد مواکب و عوامل خدمات رسان به زائران اربعین در مرزهای چهارگانه اختصاص یافت

قصرشیرین- ایرنا- رییس ستاد مدیریت و سامان دهی زائران اربعین حسینی در قصرشیرین گفت: مرز سومار برای تردد مواکب و عوامل خدمات رسان زائران اربعین مرزهای چهارگانه کشورمان که باید در عراق مستقر شوند، اختصاص یافت.

«محمد» حیدری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تمام عوامل خدماتی و مواکبی که باید در عراق مستقر گردند تا به زواری که ایام اربعین از طریق مرزهای خسروی، شلمچه، مهران و چذابه عازم کربلای معلا شوند، تنها از طریق مرز سومار از توابع شهرستان قصرشیرین باید تردد کنند تا خدمات رسانی به شکل مطلوبی به زوار ارائه شود.

وی اظهار داشت: همچنین مرز سومار برای تردد خودروهای انفرادی زوار اربعین نیز در نظر گرفته شده و زواری که با خودروهای خود می خواهند برای شرکت در همایش بزرگ پیاده روی اربعین عازم عراق شوند باید از مرز سومار تردد کنند.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: زمان شروع تردد از مرز سومار پیرو هماهنگی صورت گرفته و توافقات انجام شده با کشور عراق از طریق ستاد مرکزی و استانی اربعین حسینی اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت دارای ۲ بخش مرکزی و سومار و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است و با عراق ۸۶ کیلومتر مرز دارد که این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستا است.

بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب ۶۷ کیلومتر است که در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.

مرز خسروی با قصرشیرین ۱۵ کیلومتری دارد  و یکی از مرزهای چهارگانه برای تردد زوار است که از فردا ۱۶ محرم و ۲۳ مرداد ماه این مرز برای تردد زائران عتبات عالیات بازگشایی می شود.

در شهرستان قصرشیرین ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی  - منذریه مسیر اصلی جاده کشورمان به سوی بغداد پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه ایران به کربلاست؛ این مرز تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، کاظمین ۲۰۳، کربلا ۳۰۰، سامرا ۳۲۶ و نجف ۳۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می کنند پس از عبور از شهرهای دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می رسند.

زائرانی که از خسروی عازم عراق می شوند پیش از زیارت امام حسین(ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 577434