tto
20 آذر 1401 - 12:35

کارگردان "پاییز حرم": مسبب اصلی حادثه تروریستی در حرم شاهچراغ (ع) را معرفی کردیم

کارگردان مستند "پاییز حرم" می‌گوید: مخاطب بعد از تماشای این فیلم می‌تواند آزادانه نتیجه‌گیری کند که مسبب حادثه تروریستی در شاهچراغ چه کسی بوده است.

علی خسروی کارگردان مستند تلویزیونی «پاییز حرم»، محصول مرکز مستند سوره، که چندین بار از تلویزیون پخش شده، در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه حوزه هنری پیشنهاد ساخت این مستند را به او داده است، بیان کرد: من متولد شیراز هستم و رخ دادن این حادثه تروریستی در حرم شاهچراغ (ع) برایم بسیار دردناک بود. به همین دلیل دوست داشتم این روایت را انجام بدهم و ساخت این مستند افتخاری برایم بود.

وی ادامه داد: در مستندهایی مانند «پاییز حرم» بخش زیادی از پژوهش در حین تصویربرداری اتفاق می‌افتد، پس ما با روایت شفاف روبه‌رو نبودیم و تلاش زیادی کردیم که به یک روایت درست برسیم. وقتی این اثر از تلویزیون روی آنتن رفت و در حرم مطهر احمدبن‌موسی (ع) اکران شد، بینندگان و حتی خادمان و شاهدان عینی حادثه، این مساله را تصدیق کردند که روایت فیلم کاملاً درست بوده است. ناگفته نماند که به‌دست آوردن دوربین‌های مدار بسته باتوجه به باز بودن پرونده بسیار سخت بود اما به لطف حوزه هنری این اتفاق رخ داد.

مستند , تلویزیون , داعش | گروه تروریستی داعش , حمله تروریستی به شاهچراغ شیراز ,

کارگردان مستند تلویزیونی «پاییز حرم» درباره چالش پیدا کردن شاهدان عینی مطرح کرد: در گفت‌و‌گو با خادمان حرم و شاهدان عینی این حادثه تروریستی با چالشی روبه‌رو نبودیم اما پیدا کردن شاهدان و راویان عینی که در دوربین های مداربسته حضور داشتند  کار ما را سخت می‌کرد. البته با وجود مشکلات، هم به راویان خوب و موثری رسیدیم و هم روایتمان از حادثه، درست، موثق و کامل بود.

خسروی با بیان اینکه تفاوت «پاییز حرم» با دیگر آثارش این است که برای اولین بار ساخت مستند را در یک فضای معنوی و آرامش‌بخش یعنی حرم احمدبن‌موسی (ع) تجربه کرده است، مطرح کرد: مستند ما این وظیفه را داشت که به صورت غیرمستقیم بتواند تضاد فضای معنوی و آرام حرم را با یک حادثه تروریستی دردناک و خشن ایجاد کند.

وی افزود: در حقیقت وقتی در پس‌زمینه فضای ملکوتی وجود دارد و جلوی تصویر راوی از یک حادثه تروریستی سخن می‌گوید، این تضاد برای تماشاچی عجیب و شاید قبول کردن آن سخت باشد. ما در حین این پروژه هم با درد و غصه روایت‌ها مواجه می‌شدیم و هم اینکه کار در یک مکان روحانی و معنوی آن هم به مدت پنج روز حال دلمان خوب بود.

به گفته کارگردان مستند تلویزیونی «پاییز حرم»، این اثر می‌تواند تا سالیان سال سند مظلومیت شهدا، مجروحان این حادثه تروریستی باشد.

خسروی با اشاره به اینکه «پاییز حرم» مستندی جستجوگرایانه است، درباره استقبال مخاطبان عنوان کرد: تا همین لحظه و با گذشت 5 روز از اولین نمایش، مخاطبان کار را دوست داشتند. در حقیقت برای یک مستند تلویزیونی بدون ادعای تولید و پیش‌تولید مفصل استقبال خوبی شده است و این مساله مربوط به فیلم ما نیست بلکه به دلیل مظلومیت شهدا و جانبازانی بوده است که در این فیلم حضور دارند و قطعاً وقتی یاد شهیدی در یک اثر حضور دارد، حرف آن رساتر و مخاطبش بیشتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه مستندساز اصولاً باید قضاوت و بی‌طرفی خود را نسبت به واقعه درون فیلم حفظ کند، تصریح کرد: ما به دنبال ساخت اثر جستجوگرایانه بودیم و تلاش کردیم واقعیت را مطرح کنیم. اینکه عده‌ای می‌گویند حادثه تروریستی رخ نداده است، حداقل نظر شخصی من پس از پایان مصاحبه‌ها و تدوین فیلم این است که این اتفاق دردناک کار یک انسان نمی‌تواند باشد که در یک مکان مذهبی و روحانی و در حرم مقدس بتواند از کودک تا افراد مسن را به خاک و خون بکشد.

این مستندساز ادامه داد: این حادثه برای اولین بار است که در حرم شاهچراغ (ع) رخ داده و طبق اسناد، داعش مسئولیت آن را برعهده گرفته است. در هر صورت مخاطب بعد از تماشای فیلم می‌تواند آزادانه نتیجه‌گیری کند.

مستند , تلویزیون , داعش | گروه تروریستی داعش , حمله تروریستی به شاهچراغ شیراز ,

خسروی در پایان خاطرنشان کرد: تاریخ کوه غمی که بر دل بازماندگان شهدا باقی مانده است، فراموش نخواهد کرد. این اتفاق در تاریخ خواهد ماند و این فیلم سند مظلومیت انسان‌های بی‌گناهی است که برای راز و نیاز به فضایی معنوی حرم رفته بودند. اگر ایرانی و انسان باشیم قطعا تصور نخواهیم کرد که این کار را عواملی جز داعش و موجوداتی که اسم خود را انسان گذاشته‌اند و به راحتی خون مظلومان را می‌ریزند، انجام داده باشند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 904366