tto
13 مرداد 1401 - 21:11

نماینده اردبیل: تعلل در ایجاد منطقه آزاد اردبیل نابخشودنی است

اردبیل- ایرنا- نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: تعلل دولت در ایجاد منطقه آزاد اردبیل نابخشودنی است چرا که مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، تعیین مکانِ و ایجاد منطقه آزاد اردبیل را به عهده دولت گذاشته است.

به گزارش ایرنا، صدیف بدری روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگاران افزود: مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در زمینه ایجاد منطقه آزاد اردبیل در حکم قانون است و تاخیر در اجرای این پروژه و خسارت‌های ناشی از عدم اجرای آن، از طریق مراجع قضایی و نظارتی هم قابل پیگیری است.

وی بیان کرد: دولت به بهانه اینکه تهیه زمین و اجرای آن هزینه دارد، ایجاد منطقه آزاد اردبیل را به تاخیر انداخته ولی ما می گوییم هر مکانی را که می خواهید در نظر بگیرید و طرح را آغاز کنید، بقیه نقاط در مراحل بعد از تاسیس، قابل الحاق است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس یازدهم اضافه کرد: تهیه زمین برای ایجاد منطقه آزاد مصوب بودجه و هزینه می خواهد و دولت هم موظف به تامین آن است و اگر دولت مانند ماجرای تعیین زمین رایگان مثل فرودگاه اردبیل باشد، دود آن به چشم مردم اردبیل خواهد رفت.

وی اظهار کرد: برخی از نماینده‌ها دنبال لایحه جدید با امکان ثبت چهار نقطه همزمان به عنوان منطقه آزاد اردبیل هستند که این کار برای استان بسیار پرریسک بوده و ایجاد منطقه آزاد را زمان‌بر می کند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس همچنین گفت: دولت باید یکی از چهار منطقه را که شرایط لازم برای ایجاد منطقه آزاد در سطح استان را دارد، انتخاب کرده و قانون را در این زمینه اجرا کند.

وی با بیان این که از عملکرد دولت در خصوص اجرا و پیشرفت فیزیکی طرح راه آهن اردبیل راضی نیستم، افزود: طرح راه آهن اردبیل از لحاظ فنی تا پایان سال قابل افتتاح است.

وی پیشرفت فیزیکی طرح راه آهن اردبیل را حدود ۹۳ درصد ذکر و تاکید کرد: انتظار داریم دولت بیش از پیش به این پروژه عنایت داشته باشد.

بدری در ادامه با تاکید بر ضرورت اتصال راه آهن اردبیل به منطقه مغان و شهرستان پارس آباد، بیان کرد: اجرای این بخش از راه آهن هم در بودجه سال جاری ردیف اختصاصی دارد و باید برای تخصیص اعتبار پیگیری لازم انجام شود.

وی اضافه کرد: تا آخر مجلس دهم گره‌های فنی اجرای راه آهن اردبیل را حل کردیم و علاوه بر بودجه عمرانی دولت، فاینانس ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی توسط بانک ملی تامین شده و با صرف این اعتبار، پیشرفت فیزیکی طرح به بالای ۸۰ درصد رسید، اما اجرای این طرح در یکسال گذشته راضی کننده نبود.

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس یازدهم اقدام دولت در حذف ارز ترجیحی را قابل تقدیر خواند ولی روند اجرای آن را دارای اشکال عنوان کرد و گفت: در روند اجرای طرح حذف ارز ترجیحی و نقدی سازی یارانه ها، مشکلات عدیده‌ای برای مردم پیش آمده است.

وی اضافه کرد: دولت باید روند حذف ارز ترجیحی را به صورت جامع بررسی کرده و به اقناع افکار عمومی بپردازد.

بدری همچنین افزود: مجلس با دولت در جریان رای به کابینه نهایت همکاری را کرد ولی دولت با مجلس همکاری بایسته را طی یک سال گذشته نداشته است.

وی تاکید کرد: تعامل امروز مجلس با دولت، به منزله یکی شدن مجلس و دولت نیست و مجلس باید نقش نظارتی خود را پیگیری کند و من به عنوان نماینده مردم، نسبت به مطالبات جامعه حساس هستم و در برابر هرگونه ضعف و کاستی در دولت ایستاده‌ام و خواهم ایستاد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین اظهار کرد: دولت مصمم به تفکیک وزاتخانه صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه صنعت و معدن و بازرگانی است و ما منتظر معرفی تفکیک و معرفی وزیران جدید از سوی دولت هستیم و در این کار، بنا به توافق با دولت در بحث استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر فعلی معرفی نخواهد شد.

وی همچنین گفت: دولت در حوزه دیپلماسی به خصوص تعامل با کشورهای همسایه عملکرد مناسبی داشته است اما در حوزه اقتصادی جای کار بسیار وجود دارد.

بدری، مساله آرد و نان را یک معضل کشوری دانست و مصرف بالای نان و افزایش سرانه نان در استان اردبیل را تحت تاثیر نوسانات اقتصادی عنوان کرد و افزود: وضعیت کمبود نان و صف‌های طویل در نانوایی‌های اردبیل حاصل مصرف بالای مردم نیست بلکه نشانه تعلل، کم کاری و ضعف مسئولان مربوطه است.

وی با انتقاد از اظهارات برخی مسئولان در خصوص بالا عنوان کردن مصرف آرد و نان در استان اردبیل بیان کرد: در این وضعیت اقتصادی و در حالی که درآمد سرانه اردبیل نصف میانگین کشوری است،قرار نیست مردم نان هم نخورند.

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس یازدهم با بیان این که عرصه مدیریت در ارکان دولت و مدیریت‌ها، عرصه ماجراجویی و انتصاب افراد ضعیف نیست، اظهار کرد: انتخاب برخی افراد خیانت به مردم و منطقه است و به عنوان منتخب مردم تاکید داریم که مدیران را بر اساس شاخص کارآمدی و برنامه‌ها انتخاب شوند.

وی اضافه کرد: مدیریت فعلی سازمان تامین اجتماعی در کشور و استان چشم انداز مناسبی ندارد و ضعف مدیریت مشهود است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین، جاده‌های مواصلاتی را شاه بیت توسعه هر منطقه عنوان کرد و ادامه داد: پیگیری اجرای بزرگراه‌ در همه مسیرهای اصلی استان اردبیل نتیجه بخش بوده و تا هفته دولت و هفته دفاع مقدس شاهد افتتاح برخی محورهای بزرگراهی استان خواهیم بود.

وی اجرای طرح های تامین آب و فاضلاب به خصوص در شهرهای اردبیل، نمین و عنبران را اولویت پیگیری فعالیت های عمرانی در حوزه انتخابیه خود عنوان کرد و با بیان این که فرودگاه اردبیل به تجهیزات و امکانات پروازی استاندارد مجهز شده است، افزود: به علت عدم همکاری شرکت‌های هواپیمایی، با مشکل لغو و کاهش پرواز فرودگاه اردبیل مواجه هستیم.

بدری، در این مصاحبه که به مناسبت روز خبرنگار انجام شد، خبرنگاران را وکیل مردم خواند و گفت: خبرنگاران و اصحاب رسانه به عنوان چشم و گوش مردم و به نمایندگی از آنها از مسئولان مطالبه گری می کنند.

وی تاکید کرد: نمایندگان مجلس بیش از مسئولان دیگر باید پاسخگوی خبرنگاران باشند چرا که پاسخگویی به خبرنگاران پاسخگویی به مردم است و قطعا مسئولی که به خبرنگار پاسخگو نباشد، به مردم هم پاسخگو نخواهد بود.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 533981