tto
20 آذر 1401 - 14:35

درخواست سازمان بازرسی برای گنجانده شدن حکم تحقق شفافیت در برنامه توسعه هفتم

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه قوانین و مقرارت مختلف در خصوص شفافیت جامع نیستند، درخواست کرد تا در برنامه هفتم توسعه حکمی آورده شود که در رابطه با شفافیت کامل و جامع باشد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نخستین همایش ملی ارتقای شفافیت صبح امروز (یکشنبه 20 آذر) با هدف ایجاد گفتمان و فضای تبادل دانش و اندیشه‌ در موضوع ارتقای شفافیت و کاربست آن در فسادستیزی، گردآوری ادبیات موضوع و مقالات علمی در محورهای همایش و شناسایی طرح‌ها و ایده‌های جدید و کاربردی در موضوع شفاف‌سازی و مطالبه‌گری شفافیت به‌منظور مقابله با فساد افتتاح شد. سران قوا و مسئولان قضائی و دولتی در افتتاحیه این همایش حضور داشتند.

ذبیح‌الله خدائیان؛ رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان سخنانی در این همایش اظهار کرد: هر دستگاه نظارتی نیاز به شفافیت دارد و شفافیت یک حق است زیرا معتقدیم صاحبان اصلی نظام مردم هستند و دانستن حق مردم است بنابراین مردم باید بدانند کارگزاران آنها به چه نحو عمل می‌کنند.

وی افزود: مردم باید از مناقصه‌ها، مزایده‌ها، فرایند انجام امور مفاصاحساب‌ها و موافقت اصولی‌ها اطلاع داشته باشند زیرا اطلاع مردم موجب افزایش اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی جامعه می‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور بیان کرد: شفافیت یک تکلیف برای کارگزاران است به طوری که مقام معظم رهبری فرموده‌اند که کارگزاران خادمان مردم هستند بنابراین زمانی که صاحبان اصلی نظام مردم هستند اطلاعات، اسناد و مدارک متعلق به مردم است و خادمان مردم باید اطلاعات و اخبار را در اختیار مردم قرار دهند زیرا این یک تکلیف است و در تعالیم اسلام این مسئولیت ها را یک امانت می‌دانیم که برعهده مسئولین است.

خدائیان گفت: خادمان باید نسبت به روشنگری در جامعه اقدام کنند به طوری که حضرت علی(ع) خطاب به مردم می‌فرمایند؛ "حق شما بر من است که رازی از شما پنهان نکنم مگر در مورد جنگ." بر این اساس است که در قوانین مختلف در سیاست‌های حاکم بر برنامه‌ها و در سایر قوانین و مقررات تاکید بر شفافیت شده است.

وی در ادامه افزود: در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در زمینه شفافیت و روشنگری صورت گرفته که قابل مقایسه با گذشته نیست زیرا در سند تحول قوه قضائیه همچنین در سند تحول دولت بر شفافیت تاکید شده است اما شفافیتی که مدنظر مقام معظم رهبری و مسئولین است تحقق پیدا نکرده است و نیاز به کار دارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: سامانه‌هایی در این زمینه طراحی شده است اما برخی از این سامانه‌ها ناقص هستند تمام اطلاعات در این سامانه‌ها قرار ندارند و به‌روزرسانی نشده‌اند، همچنین جزیره‌ای هستند به طوری که در یک سازمان سامانه‌های مختلف بر حسب وظایفی که اداره دارد طراحی و اجرا شده‌اند اما ارتباط چندانی با یکدیگر ندارند.

وی در ادامه عنوان کرد: بسیاری از دستگاه‌ها در بند میانی حکومت در مقابل شفافیت مقاومت می‌کنند حتی در برابر دستگاه‌های نظارتی که در قانون تکلیف شده است که باید به این سامانه‌ها دسترسی داشته باشند مقاومت صورت می‌گیرد.

خدائیان بیان کرد: دستگاه‌های وجود دارد که با تغییر مدیریت‌ها، سیاست‌هایشان نیز تغییر می‌کند به طوری که در زمان یک مدیری به یک دستگاه نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور دسترسی به سامانه‌ها و اطلاعات داده شده ولی با تغییر مدیریت دسترسی‌ها قطع شده است برخی این اطلاعات را ملک شخصی خود می‌دانند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: همایش ملی ارتقای شفافیت را در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه تدارک دیده‌ایم و هدف از این همایش ایجاد گفتمان شفافیت در آستانه برنامه هفتم توسعه است این همایش مورد استقبال بی‌نظیر مجامع علمی قرار گرفته است. دبیرخانه‌ای نیز برای این همایش اختصاص داده شده بود که طبق گزارشات ارائه شده حدود 614 مقاله علمی به دبیرخانه واصل شده است و در یک کار سخت داوری که توسط 20 نفر از اساتید برجسته دانشگاه‌ها صورت گرفته شد حدود 430 مقاله بیش از نصاب مشخص شده نمره کسب کرده و پذیرفته ودر نهایت 70 مقاله برتر شدند.

وی در ادامه بیان کرد: پیشنهادی که به رئیس جمهور و رئیس مجلس داریم این است که در قوانین و مقرارت مختلف احکامی راجع به شفافیت وجود دارد که جامع نیستند و خواهشمندیم در برنامه هفتم یک حکمی آورده شود که این حکم چند خصیصه داشته باشد؛ نکته اول اینکه در رابطه با شفافیت کامل و جامع باشد، دوم اینکه زمان‌دار باشد، سوم اینکه مسئولیت متوجه بالاترین مقام هر دستگاه باشد، چهارم اینکه برای اجرا حکم ناظر تعیین شود و در نهایت برای اجرای حکم، ضمانت اجرای لازم در این برنامه دیده شود تا بتوانیم باتوجه به عنایت روسای قوا شفافیت را در جامعه عملیاتی کنیم و دولت الکترونیک به مفهوم واقعی تحقق پیدا کند.

خدائیان خاطرنشان کرد: معتقدم اگر در این دوره و در زمانی که این هماهنگی‌ بین سه قوه وجود دارد این مهم تحقق پیدا نکند اجرا و تحقق آن در زمان‌های دیگر مشکل خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 904499