tto
14 اسفند 1401 - 19:57

صدور 5 هزار و 100 سند تک‌برگ رسمی برای اراضی ملی در زنجان/ انجام حدنگاری زمین‌های ملی

سرپرست معاونت حفاظت و امور اراضی اداره ‌کل منابع طبیعی استان زنجان گفت: با آغاز طرح حدنگاری زمین‌های ملی در استان زنجان تا پایان سال‌جاری برای سطح یک میلیون و 93 هزار هکتار از زمین‌هلی ملی به تعداد 5هزارو صد سند رسمی صادر شده است.

 به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، مسعود رسولی، سرپرست معاونت حفاظت و امور اراضی اداره ‌کل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به اینکه حدنگاری زمین‌های ملی از اساسی‌ترین اقدامات حاکمیتی برای تعیین سطح منابع ملی و دولتی است که در کشور اجرایی شده است، اظهار داشت: در زنجان قبل از سال 93، حدنگاری زمین‌های ملی مبتنی بر تهیه نقشه‌ها بر اساس دستورالعمل مقررات ماده 56 با استفاده از ابزار و دستگاه‌های موجود آن زمان انجام شده بود که با خطاهایی نیز همراه بود. 
سرپرست معاونت حفاظت و امور اراضی اداره ‌کل منابع طبیعی استان زنجان افزود: در حدنگاری‌های گذشته خطاهایی در مرز میان پلاک‌ها وجود داشت که اختلافات و اعتراضات مردمی را نیز به همراه داشت. 
وی ادامه داد: از سال 93 اجرای قانون حدنگاری زمین‌های ملی با هدف تثبیت مالکیت دولت بر زمین‌های ملی و رفع اختلافات و ابهامات در نقشه‌های تهیه شده اجرای مقررات ماده 56 در دستور کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  قرار گرفت. 
رسولی با اشاره به اینکه  در راستای اجرای طرح حد نگاری همه ادارات‌ منابع طبیعی شهرستان‌های تابعه استان به ابزار و دستگاه‌های جی پی اس پیشرفته تجهیزشدند، خاطر نشان کرد: نقشه‌های به روز شده پلاک‌ها در سامانه شمیم بارگذاری شده و برای اراضی ملی سند تک‌برگ رسمی صادر شده است. 
سرپرست معاونت حفاظت و امور اراضی اداره ‌کل منابع طبیعی استان زنجان در ادامه با اشاره به اینکه در استان زنجان سطح زمین‌های ملی تعیین شده مبتنی بر نقشه‌های تهیه شده براساس اجرای مقررات ماده 56 به مساحت یک میلیون و 220 هزار هکتار مشخص و ثبت شده بود، اعلام کرد: پس از سال 93 با ابلاغ قانون حدنگاری و تهیه نقشه‌های به روز شده از زمین‌های ملی استان، این مساحت به یک میلیون و 132 هزار هکتار رسید. 
وی ادامه داد: پس از اجرای قانون حدنگاری و تهیه نقشه‌های به روز، زمین‌های ملی، زمین‌های اموات و زمین‌های اختلافی (میان زمین‌های ملی و مستثنیات) تعیین تکلیف شدند که این به روزرسانی تهیه نقشه‌ها موجب شد تا سطح زمین‌های استان از یک میلیون و 220 هزار هکتار به یک میلیون و 132 هزار هکتار تغییر کند. 
رسولی افزود: از سطح یک میلیون و 132 هزار هکتار از زمین‌های ملی تثبیت شده در استان، تا پایان سال‌جاری برای سطح یک میلیون و 93 هزارهکتار به تعداد 5 هزار و 100 سند رسمی صادر شده است. 
سرپرست معاونت حفاظت و امور اراضی اداره ‌کل منابع طبیعی استان زنجان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تایید و صدور سند برای 40 هزار هزار هکتار دیگر از زمین‌های ملی در دست انجام است که تا پایان سال‌جاری تعیین تکلیف می‌شود. 
پایان پیام/73002

منبع: فارس
شناسه خبر: 1075255