tto
15 مرداد 1401 - 12:10

در هیأت میثاق با شهدا کودکان هم از مخاطبان اصلی هیأت هستند

هیأت میثاق با شهدا بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، محرم امسال درجهت ارتباط و انس کودکان با هیأت طرحی به‌نام میثاق کودکی را اجرا کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «میثاق کودکی» با هدف آمدن کودک در فضای هیأت و گره خوردن او با هیأت با یک خاطره خوب از هیأت به عنوان یکی از مخاطبان اصلی هیأت اجرا شده است.

خبرگزاری مهرمعمولاً کاری که در این زمینه انجام می‌شود این است که برای کودکان فضای مهد آماده می‌شود تا ایشان در کنار هیأت و در فضایی بیرون فضای هیأت سرگرم شده تا پدر و مادر هم به هیأت برسند. این کار اگر چه کار بسیار شایسته‌ای است اما اگر بتوان کاری کرد که کودکان داخل فضای هیأت و در کنار پدر و مادر شیرینی هیأت را بچشند و با فضای هیأت آشنا شده و انس بگیرند به مراتب ثمرات بیشتر و بهتری خواهد داشت. چرا که وقتی مهدبازی برای کودکان بیرون از فضای هیأت فراهم می‌شود عملاً کودک به هیأت نمی‌رود و انس و گره قلبی با هیأت و فضای آن برقرار نشده و نیز از شنیدن سخنان و اسامی که ممکن است به گوشش بخورد و افراد و افعالی که در هیأت می‌تواند نگاه کند و به درستی آن‌ها را در خاطره ثبت کند محروم می‌شود. در این حال وقتی سن او کمی بالاتر می‌رود باز به دنبال سرگرم شدن بیرون هیأت می‌شود.

مهدبازیاما کودکان معمولاً یک جا نمی‌نشینند و به دنبال سرگرمی داخل هیأت می‌گردند. راه‌حلی که میثاق کودکی ارائه کرده از طرفی بر اساس شکل‌گیری یک گره محبتی بین کودک و اهل‌بیت علیهم‌السلام در داخل هیأت است و از طرف دیگر اهمیت دادن به کودک و شخصیت دادن به ایشان در هیأت خواهد بود. اگر قبل از آمدن هیأت کیف هیأت بچه‌ها را آماده کنیم، بچه‌ها راحت‌تر می‌نشینند. بچه‌ها زودتر از بزرگ‌ترها گرسنه و تشنه می‌شوند یکی از علت‌هایی که در هیأت نمی‌نشینند همین است. یا گرسنه و تشنه شدن یا ترس از گرسنگی و تشنگی. بچه‌ها وقتی گرسنه می‌شوند نمی‌گویند که گرسنه هستیم و بهانه می‌گیرند. حال اگر این خوراکی که برای بچه‌ها در هیأت داده می‌شود برای او یک جنبه احترام و تشخص نیز داشته باشد جنبه سرگرم‌کنندگی و احترام باعث می‌شود رابطه محبتی و علقه‌ی او با هیأت نیز بهتر برقرار شود. در کنار خوراکی یک اسباب‌بازی ساده و یا یک کار سرگرم‌کننده نیز که کودک را مشغول کند باعث می‌شود راحت‌تر در هیأت بنشیند. میثاق کودکی برای احترام و شخصیت دادن به کودکان، بسته‌ای را برای آنان آماده کرده که شامل یک کیف، یک بطری (آب یا شربت)، یک ظرف خوراکی، و یک برگه کاغذ برای رنگ آمیزی و سرگرمی است‌.

تشخصکودک با دریافت این کیف قرار است یاد بگیرد که عضو رسمی هیأت است و برای هیأت رفتن خود همیشه کیفش را همراهش ببرد. مادر و پدر هم شیشه آب او را پر کرده و در ظرف خوراکی‌اش چیزی می‌گذارند. به این ترتیب کودکان یک ذوق و علاقه‌ای برای رفتن به هیأت خواهند داشت. کودک ضمن دریافت یک هدیه ساده یک گره قلبی و عاطفی بین او و هیأت نیز بر قرار می‌شود. حال برگه‌ای که هیأت میثاق به عنوان سرگرمی در اختیار کودکان قرار می‌دهد. هر شب یک برگه‌ی جدید است، ضمن بار آموزشی ساده و محتوای مرتبط با معارف جنبه سرگرم‌کننده نیز دارد و ارتباط کودک را با متن هیأت نیز بیشتر می‌کند. برای انگیزه دادن بیشتر به بچه‌ها قرار است بچه‌ها بعد از تکمیل تعدادی از این برگه‌های سرگرمی و تحویل آن به مسئول غرفه هدیه‌ای نیز از طرف هیأت دریافت کنند. در ضمن میثاق کودکی هر شب خوراکی مخصوص کودکان و شربت مخصوص ایشان را نیز آماده کرده که پدر و مادر با آوردن ظرف مخصوصی که شب اول دریافت کردند، می‌توانند خوارکی هرشب را نیز دریافت کرده و ظرف کودک را پر کنند. لازم به ذکر است انتخاب خوراکی‌ها با مشورت برخی حکمای طب سنتی انجام شده و ترکیبی از میوه و سویق و شربت‌های طبیعی است. جریان به هیأت آمدن، در هیأت نشستن و آماده شدن برای انجام کارهای بزرگ که محور اصلی طرح میثاق کودکی است با طراحی دو شخصیت به اسم داداش حسین و آبجی زینب انجام خواهد شد، که به مرور با ارتباط بچه‌ها با هیأت و این دو شخصیت بسته‌های محتوایی ایام مختلف آماده خواهد شد و به مرور باعث عمق بخشی این ارتباط خواهد شد.

خوارکیسویقآبجی

منبع: مهر
شناسه خبر: 540316