tto
10 مرداد 1401 - 15:47

فرونشست زمین، بحرانی جدی برای ابرکوه در یزد است

فرماندار ابرکوه فرونشست زمین را یکی از دغدغه‌های بحرانی این شهرستان دانست و گفت:‌ اکثر فروچاله‌های شهرستان ابرکوه در بستر رودخانه قدیمی ایجاد شده است.

محمدهادی زارع‌زاده، فرماندار ابرکوه در خصوص تصاویر منتشر شده از فرونشست عمیق زمین و سیلاب در این شهرستان، به خبرنگار فارس اظهار کرد:‌ با توجه به آهکی بودن زمین شهرستان ابرکوه بحث فرونشست در این منطقه مبحثی جدی و قابل پیگیری است.

وی افزود: ۲۰ سال پیش با جاری شدن سیلی عظیم بخشی از اراضی شهرستان ابرکوه دچار فرونشست شده که از همان سال تاکنون با هر بارش بارانی لبریز از آب می شود.

فرماندار ابرکوه در ادامه با اشاره به وجود یک مورد فروچاله به قطر ۵۰ متر و عمق ۱۰ متر در این شهرستان، گفت:‌ اکثر فروچاله‌های شهرستان ابرکوه در بستر رودخانه قدیمی ایجاد شده است.

زارع‌زاده با بیان این‌که بحث فروچاله‌ها به عنوان یک نقطه بحرانی در شهرستان ابرکوه به اطلاع مدیریت بحران استان نیز رسانده شده است، تصریح کرد: احتمال این که بحرانی بودن فروچاله‌ها برای ابنیه مسکونی مناطق حاشیه آنها نیز خطر آفرین باشد جدی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌های مکرر در ادوار گذشته هنوز بحث مطالعات ژئوفیزیک برای مشخص شدن طول، عرض و عمق فروچاله های این شهرستان در زیرزمین هنوز منجر به اقدام عملیاتی نشده است.

انتهای پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 512925