tto
23 آذر 1401 - 16:41

انتشار کتابی درباره "جنگ نیابتی" و بررسی موردی بحران سوریه

جهاد دانشگاهی تهران کتاب «جنگ نیابتی، چیستی و چرایی» به قلم محمدصادق کوشکی را منتشر کرد. در این کتاب به بررسی موردی بحران سوریه در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ پرداخته شده است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، کتاب «جنگ نیابتی، چیستی و چرایی» با بررسی موردی بحران سوریه در سال‌های 2011 تا 2018 به قلم محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی گروه مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران و توسط انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی واحد تهران منتشر شد.

 

کوشکی درباره این کتاب گفت: تلاش شده است تا با استفاده از منابع به زبان انگلیسی و البته به زبان‌های عربی و... تعریفی منطبق بر ویژگی‌های بومی و ایرانی از «جنگ نیابتی» ارائه شود. ضمن اینکه تعریف ارائه شده با سایر تعاریف موجود درباره این نوع از جنگ مقایسه شده است.

وی درباره مطالعه موردی آن یعنی بحران سوریه هم اظهار داشت: با استفاده از منابع به زبان انگلیسی اثبات شده است که آنچه در سوریه رخ داد، جنگ نیابتی بود و اگر دخالت‌های فرامنطقه‌ای و کشورهای خارجی صورت نمی‌گرفت، در سوریه جنگ به وجود نمی‌آمد.

جبهه مقاومت اسلامی , داعش | گروه تروریستی داعش , جهاد دانشگاهی , کتاب , جنگ سوریه ,

این استاد دانشگاه درباره «جنگ نیابتی» عنوان کرد: یکی از مفاهیم مهم و نوین در مباحث منطقه‌ای و روابط بین‌الملل جنگ نیابتی است. اگرچه در گذشته نیز از این نوع جنگ استفاده شده است، اما در قرن بیست و یکم به عنوان یک از ابزارهای جدی و شاید اصلی قدرت‌های بزرگ در مناطق مختلف از جمله غرب آسیا به کار گرفته شد.

کوشکی خاطرنشان کرد: جنگ نیابتی یکی از خطرناک‌ترین روش‌‌هایی است که قدرت‌های بزرگ در منطقه به کار گرفتند تا به اهدافشان دست یابند و خودشان هم درگیر نشوند.

وی تصریح کرد که ایران در 2 برهه یعنی در جنگ تحمیلی صدام علیه ایران و بحران سوریه درگیر جنگ نیابتی شد و اظهار داشت: یکی از اهداف شکل‌گیری جنگ سوریه، تهدید ایران بود. آن جنگ تنها برای تضعیف و سقوط حاکمیت سوریه نبود.

گفتنی است؛ کتاب «جنگ نیابتی، چیستی و چرایی» که در 142 صفحه منتشر شده است را می‌توان از فروشگاه‌های مجازی کتاب و سایت جهاد دانشگاهی خریداری کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 910907